biblioteka ratPowiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Oławie

Adres: Rynek 1, 55-200 Oława
Dyrektor: Janina Kordys
tel.: 71 30-10-730, fax: 71 30-10-735,

Filia nr 1 oferuje czytelnikom lektury do gimnazjum i szkół średnich, literaturę piękną, duży wybór książek popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy. Od wielu lat w Filii Nr 1 prowadzona jest wypożyczalnia książki „mówionej" dla osób z dysfunkcją wzroku. Księgozbiór składa się z 368 tytułów.

Adres: Rynek 1, Ratusz IIp.
Kierownik: Barbara Bobowska
tel.: 71 30-10-740

biblsp8Filia nr 2 oferuje księgozbiór dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W skład księgozbioru wchodzi literatura piękna oraz literatura popularnonaukowa. W czytelni do dyspozycji czytelników są encyklopedie, słowniki, informatory, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, 11 tytułów gazet i czasopism oraz 3 komputery z dostępem do Internetu.

Adres : Iwaszkiewicza 11,
Kierownik: Alina Bereżecka
tel. 71 31-38-817

CzytelniaCzytelnia dla dorosłych
Czytelnia posiada bogaty księgozbiór,
w skład którego wchodzą :
- słowniki,
- encyklopedie,
- informatory,
- literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin,
- książki o Oławie i Dolnym Śląsku,
- Bibliografie (Przewodnik Bibliograficzny, Bibliografia Zawartości Czasopism i inne),
- 65 tytułów czasopism (dzienniki, czasopisma społeczno – kulturalne, Dziennik Ustaw, Monitor Polski i in.)
W Czytelni można:
- skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych,
- wypożyczyć - na środę lub niedzielę – książkę lub czasopismo do domu,
- uzyskać pomoc w poszukiwaniu źródeł potrzebnych
do napisania referatu, pracy dyplomowej lub magisterskiej,
- skorzystać z komputera z dostępem do Internetu
Adres: Rynek 1, Ratusz IIp.
Kierownik: Dorota Kamińska
tel.: 71 30-10-736

Wypożyczalnia dla dorosłych
Z Wypożyczalni mogą korzystać dorośli i młodzież od 13 roku
życia. Wypożyczalnia dysponuje dużym wyborem książek
z literatury pięknej dla młodzieży i dorosłych,
literatury popularnonaukowej z różnych dziedzin wiedzy,
posiada również lektury do gimnazjum i szkół średnich.

czyt 1 majaczyt 1 maja 2
Adres : 1 Maja 24,
tel. 71 31-32-182
Kierownik: Elżbieta Hyk

BibliotekadzieciecaOddział Dziecięcy
W wypożyczalni młodzi czytelnicy mają do dyspozycji duży wybór bajek, opowiadań, powieści obyczajowych, przygodowych, fantastycznych oraz literaturę popularnonaukową. Czytelnia zaopatrzona jest w encyklopedie, słowniki, informatory, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy oraz 16 tytułów czasopism dla dzieci i młodzieży.

Kierownik: Jadwiga Ruda
Znajdź nas na Facebook'u: Oddział Dziecięcy

Izba muzealnaIzba Muzealna Ziemi Oławskiej stanowi jedyną tego typu placówkę w mieście. Dzięki rozmaitości jej eksponatów każdy zwiedzający ma szansę znalezienia czegoś interesującego dla siebie. W naszym małym „muzeum regionalnym" można obejrzeć m.in.:
• figury, które zdobiły ratusz oławski do remontu wieży w 2001 r.: króla, legendarną oławską śmierć i koguta,
• wystawę zabytków znalezionych podczas badań archeologicznych w grodzisku Ryczyn
• 3 barokowe sarkofagi
• niezwykle cenną i unikatową kolekcję pochodzącą z kuli wieży ratuszowej; składają się na nią m.in. monety – począwszy od piastowskich z XVII w. do niemieckich z okresu III Rzeszy – oraz zbiór widokówek z dawnej Oławy
• zabytki sakralne pochodzące z oławskich kościołów – srebrne kielichy, XIX-wieczne mszały, ornaty, rzeźby, monstrancje itp.
• militaria – elementy broni i ekwipunku wojskowego, urny z ziemią z miejsc, gdzie rozgrywały się bitwy II wojny światowej z udziałem żołnierza polskiego
• kolekcję rzeźb Jarosława Furgały
• ceramikę Kazimierza Woźniaka i jego warsztat garncarski
• wystawę pt. „Kresy"
• prace plastyczne z plenerów malarsko-rzeźbiarskich „Kogut – akwarela, pastel drewno".
tel.: 71 30-10-742
Znajdź nas na Facebook'u: Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Dział Dokumentów Życia Społecznego
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna od wielu lat gromadzi materiały dotyczące Oławy i Ziemi Oławskiej.
Są to:
- monografie,
- przewodniki,
- plakaty,
- afisze,
- zaproszenia,
- ulotki,
- programy imprez,
- jednodniówki,
- druki okolicznościowe,
- materiały z sesji, konferencji,
- kalendarze,
- fotografie,
- reklamówki itp.
Zbiory udostępniane są na miejscu.
Kierownik: Marta Możejko
tel.: 71 30-10-742