Oława dzisiaj

Oława to 32 tysięczne miasto położone we wschodniej części województwa dolnośląskiego, 27 km na południowy wschód od centrum aglomeracji wrocławskiej, siedziba powiatu oławskiego, ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny dla regionu. Położona między dwiema rzekami - Odrą i Oławą, na szlaku komunikacyjnym Szczecin - Wrocław - Kraków: drogowym, kolejowym, a także rzecznym. Ponadto znajduje się w bliskim sąsiedztwie połączeń drogowych  z Niemcami, Czechami i z centrum kraju. Oława jest miastem , w którym warto się zatrzymać po drodze. Ma ciekawą, blisko 800-letnią historię. Posiada kilka cennych zabytków architektury średniowiecznej i późniejszej, zwłaszcza z okresu największej świetności Oławy, początku XVIII wieku, gdy władał nią syn  Jana III Sobieskiego - Jakub  Sobieski. Między innymi część zamku książęcego (tzw. Pałac Luizy) będący obecnie siedzibą władz miasta.Niewątpliwie reprezentacyjnym budynkiem jest XIX-wieczny ratusz z czynnym zegarem figuralno-astronomicznym, unikatowym zabytkiem techniki na skalę europejską. W 2012 roku zakończono trwającą kilka lat rewitalizację ratusza, współfinansowaną ze środków unijnych.

Aktualnie funkcjonuje w nim Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią dla dzieci i dorosłych, nowocześnie wyposażona Izba Muzealna Ziemi Oławskiej, z różnorodnymi pamiątkami i eksponatami związanymi z miastem i okolicą oraz Dział Dokumentów Życia Społecznego. W 2013 r. do Ratusza przeniosła się Rada Miejska gdzie obraduje w nowej, stylowej sali sesyjnej. Tu mieści się także reprezentacyjny gabinet burmistrza.

Miasto ma rozwiązane podstawowe problemy infrastrukturalne. Posiada od lat biologiczną oczyszczalnię ścieków typu BIOLAK, dobrze rozbudowaną sieć kanalizacyjną, nowe międzygminne wysypisko śmieci z zakładem utylizacji, ciepłownię i magistralę dostarczającą wodę z Wrocławia, jak również własne ujęcia ze stacją uzdatniania wody. Oława dzięki rozbudowie jednego z najnowocześniejszych w Polsce Zakładów Gospodarowania Odpadami, którego jest udziałowcem, ma rozwiązane problemy gospodarki odpadami komunalnymi.
Dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Powstają wciąż nowe domy, osiedla, obiekty usługowe.  Oława od ponad 20 lat posiada własną komunikację miejską. Wystarczająca jest sieć szkół i przedszkoli, a obiekty kulturalno-sportowe jak Ośrodek Kultury, Szkoła Muzyczna I stopnia, stadion z halą sportową,  korty tenisowe i strzelnice (otwarta i zamknięta) stwarzają dogodne warunki do rozwijania zainteresowań i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Pod koniec 2012 roku do użytku oddano nowy kompleks Basenów Miejskich „TERMY JAKUBA” - jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w naszym regionie, z licznymi atrakcjami, zapleczem sportowo-rehabilitacyjnym i gastronomicznym.

Trwa modernizacja budynku przeznaczonego na Ośrodek Współpracy Europejskiej, który będzie aktywizować mieszkańców do przedsięwzięć kulturalnych.

 

Na wschód i południowy wschód od miasta rozciągają się rozległe obszary leśne typu łęgowego o dużych walorach wypoczynkowych i turystycznych. Na obszarach tych wyodrębniono cenne rezerwaty przyrody „Zwierzyniec” i „Kanigóra” oraz rezerwat przyrodniczo - archeologiczny Grodzisko Ryczyńskie, gdzie na początku XII wieku istniał potężny gród kasztelański. Szczególnym atutem miasta jest rzeka Odra, która od zarania dziejów tworzyła ważny szlak komunikacyjny i transportowy,  wywarła olbrzymi wpływ na rozwój miasta. Tędy od wieków przebiegały ważne trakty handlowe i militarne z Wrocławia do Krakowa, tu znajdowała się również przeprawa przez Odrę. Rzeka do dziś łączy miasto szlakiem wodnym z Wrocławiem, a istniejący oławski węzeł wodny stwarza wiele możliwości nie tylko dla transportu, ale także dla rozwoju turystyki i rekreacji na wodzie i nad wodą. W sezonie wiosenno – letnim mieszkańcy, przyjezdni goście i turyści mogą korzystać z Mariny Oława, usytuowanej u wejścia do kanału oławskiego, na 213 km Odry. W ramach współpracy z podmiotem prywatnym odbywają się rejsy turystyczne do sąsiedniego Brzegu, a nawet do Wrocławia. Istnieje także możliwość niecodziennego przeżycia, jakim jest przeprawa przez oławską zabytkową śluzę komorową, zbudowaną w latach 1782-83 na ważnej Odrzańskiej Drodze Wodnej, stanowiącej europejski tranzytowy szlak wodny, przeznaczony niegdyś do masowego transportu surowców i produktów.

Corocznie pod koniec maja organizowany jest Festiwal na Odrze Piana Bosmana, na który licznie zjeżdżają się wodniacy z całej Polski, a nawet z zagranicy, aby przez dwa dni bawić się i brać udział w różnych zawodach i konkursach na wodzie i nad wodą, takich jak zawody na smoczych łodziach czy konkurs „Pływania na byle czym”.

 

  W dorocznym kalendarzu imprez istnieje kilka innych znaczących wydarzeń kulturalno-artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Do nich należą m.in. „Dni Koguta” (święto miasta), Międzynarodowy Plener Artystyczny, Ogólnopolskie Konfrontacje Instrumentów Dętych, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Festiwal Teatrów Ulicznych.

Oława posiada bogatą bazę noclegową. m.in. hotel  „Jakub Sobieski”, „Oławian Hotel” i „Marta”, gospodarstwo agroturystyczne „Winna Góra” oraz inne mniejsze miejsca noclegowe „Viktor” i „Neptun”.

Obecnie Oława stanowi ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny regionu Dolnego Śląska.  Może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników stopy bezrobocia na Dolnym Śląsku. Dla utrzymania miejsc pracy miasto zmuszone było do poszukiwań nowych, zagranicznych inwestorów. Ten proces został radykalnie przyspieszony dzięki powołaniu w 2004 roku podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i pozyskaniu tym sposobem inwestorów strategicznych. W rezultacie zagospodarowano niemal w całości wszystkie tereny przeznaczone dla przemysłu, w dodatku w technologiach przyjaznych środowisku. Dziś ton w mieście nadają takie firmy jak Autoliv Poland (samochodowe poduszki powietrzne), Electrolux (pralki), Nardi (sprzęt AGD), dwa zakłady koncernu SCA (art. higieniczne i opakowania), MCC (urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne dla przemysłu samochodowego) i inne. Do nich dołączyło kilka zagranicznych i polskich firm w zmodernizowanych i przekształconych własnościowo zakładach, np. Zakpol, Eurofilms, Standis. W Oławie istnieje także Huta „Oława” będąca od 2007 r. oddziałem spółki ZM SILESIA SA. Pierwsze informacje o produkowanej w Oławie bieli cynkowej pochodzą z 1845 roku. Obecnie jest największym w Polsce producentem tlenków cynku, ołowiu i kadmu wykorzystywanych w przemyśle gumowym, ceramicznym, farmaceutycznym oraz w hutnictwie szkła kryształowego. Wytwarzane są tutaj komponenty niezbędne do produkcji baterii i akumulatorów, mieszanek paszowych oraz farb i lakierów.

Oława oferuje inwestorom doskonale uzbrojone tereny na sprzedaż, a gości i turystów zaprasza w swe gościnne progi, aby sami przekonali się, że to dobry kierunek zarówno do inwestowania, zamieszkania jak i miłego spędzenia wolnego czasu.

Karta Dużej Rodziny

1OKDR

Karta Seniora

Karta Seniora Przód

Rodzina 500+

rodzina 500

Galeria

Wirtualny spacer

Kamera on-line

Kamera mini

Nagrody i Sukcesy

PucharUM

Informator SMS

Samorządowy informator SMS

Informacja i bezpieczeństwo
Informator SMS

Portal mapowy

Portal mapowy

Cmentarze

CMENTARZE

70 LAT

000 BANERLogo 70 lat