70 lat Sportu na Ziemi Oławskiej

12 września odbyły się główne obchody 70-lecia sportu na ziemi oławskiej. W ramach obchodów jubileuszu odbyło się szereg imprez sportowych i kulturalnych. W ratuszu została otwarta okolicznościowa wystawa, a w Centrum Sztuki miała miejsce gala na, której wręczono wyróżnienia i odznaczenia. Nasze miasto odwiedziła również Europejska Sztafeta Dobroci, Biegacze i rowerzyści mieli do pokonania ponad 800 kilometrów i dotrli do Pragi już 13 września. Uczestnicy sztafety odwiedzili m. in.: Stanin - Krzywdę - Adamów - Ryki - Dęblin - Puławy - Zwoleń - Starachowice - Kielce - Częstochowę - Olesno - Oławę – Kłodzko - Kudowę Zdrój. Ideą biegu jest promocja inicjatywy „Stop nałogom – nie bądź bierny”. Do uczestników sztafety na obrzeżach Oławy dołączyli oławscy biegacze i wszyscy razem wbiegli na Rynek. Przed ratuszem sztafeta została przywitana przez burmistrza Oławy Tomasza Frischmanna oraz uczestników obchodów uroczystości związanych z „70-leciem Sportu na Ziemi Oławskiej”. Burmistrz podziękował za odwiedziny naszego miasta i wyraził nadzieję na kontynuację tej inicjatywy w kolejnych latach.

sztafeta

 

70 lat w polskiej Oławie

0tablicaMaria Masio – pierwsza Polka urodzona w powojennej Oławie, burmistrz Tomasz Frischmann, poseł Roman Kaczor oraz ksiądz Janusz Gorczyca odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą 70. rocznicy osadnictwa w Oławie. Po tej uroczystości rozpoczęła się konferencja naukowa „Siedemdziesiąta rocznica ustanowienia polskiej administracji kościelnej i państwowej na Ziemiach Zachodnich 1945-2015”

http://www.radiomaryja.pl/…/ks-abp-kupny-jestesmy-winni-ho…/


http://system.ekai.pl/kair/…

Kartki z kalendarza (1)

1GorazdHistoria powojennej Oławy rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Wtedy przybył do Oławy pełnomocnik Rządu RP Władysław Gorazd. Pierwsze polskie władze miasta rozpoczęły urzędowanie 1 maja. Grupa przemysłowa, pod kierownictwem Franciszka Talika, której zadaniem było zabezpieczenie zakładów produkcyjnych przed rozgrabieniem i zniszczeniem, stawiła się również w maju. Pierwsi mieszkańcy, poza nielicznymi autochtonami, to Polacy z wyzwolonych obozów. W czerwcu przyjechał transport repatriantów ze Wschodu. Wkrótce podjęły produkcję huta „Marta", Państwowa Fabryka Kleju i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Wykorzystując resztki wyposażenia ze zniszczonego niemieckiego szpitala przy ul. Kilińskiego, również w maju zorganizowano pierwszy szpital. Jego siedzibą został budynek należący przed wojną do fundacji św. Józefa przy ul. Chrobrego (dzisiejsza ul. św. Rocha). Zaczęto organizować normalne życie.

Czytaj więcej...

Karta Dużej Rodziny

1OKDR

Karta Seniora

Karta Seniora Przód

Rodzina 500+

rodzina 500

Galeria

Wirtualny spacer

Kamera on-line

Kamera mini

Nagrody i Sukcesy

PucharUM

Informator SMS

Samorządowy informator SMS

Informacja i bezpieczeństwo
Informator SMS

Portal mapowy

Portal mapowy

Cmentarze

CMENTARZE

70 LAT

000 BANERLogo 70 lat