Linki

touristnavi com logo

termy logo

centrum sztuki

LOGO KORONKA

logo-epk

Harmonogram

Sleza logo

baner POIG

Akty prawne

Dziennik ustaw

monitorpolski

dziennik urzędowy

Newsletter

Aktualne wydarzenia i wiadomości na stronach serwisu Oławskiego.

Newsletter


Śladem naszych przodków

Cmentarz Orląt Lwowskich

Od 8 do 16 lipca, uczniowie Gimnazjum nr 2 im.Orląt Lwowskich w Oławie, przebywali na Ukrainie, w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Już po raz szósty wolontariusze z Dolnego Śląska ratowali zapomniane i zaniedbane kresowe nekropolie. W tym roku ponad 500 uczestników odwiedziło 85 miejscowości. Pomysłodawcą tej akcji jest Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław. Patronat objęły Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Dolnośląski Kurator Oświaty.Dla młodych oławian był to pierwszy wyjazd na kresy wschodnie, choć już trzy razy do takiego wyjazdu się przymierzano. Z różnych przyczyn do tego nie dochodziło. Tym razem dzięki pomocy władz miasta Oławy, doszło do upragnionego wyjazdu. Połączyliśmy siły z Zespołem Szkół w Bystrzycy, który po raz trzeci uczestniczył w tej akcji. Skorzystaliśmy z doświadczeń Małgorzaty Wawrzeń i Heleny Masło, które wcześniej przetarły szlak.

Pierwszym miejscem naszego pobytu był Obertyn, gdzie trzy noce spędziliśmy w domu u pani Gieni – starszej Polki, która serdecznie przyjęła 16-osobową grupę. Na obertyńskim cmentarzu prowadziliśmy inwentaryzację polskich nagrobków. Dla naszego ucznia Wojciecha Bara było to szczególne miejsce, bo tu znajdował groby swoich krewnych. W tej miejscowości spełniło się też jedno z jego marzeń – własnoręcznie doił krowę w sąsiednim gospodarstwie. Trzeciego dnia byliśmy na cmentarzu w Kołomyji, gdzie po wykarczowaniu zarośli odsłoniły się piękne nagrobki. Poza pracą porządkową, część czasu spędzaliśmy wypoczynkowo. Byliśmy w Jaremczy w Karpatach Wschodnich, a wieczorem nasza miejscowa przewodniczka pani Julia – prezes Towarzystwa Polaków w Obertynie, wraz z synem Leonem, zorganizowali ognisko, na które zaproszono dzieci z polskich rodzin. Niedzielę spędziliśmy w podróży. Najpierw pojechaliśmy do Kamieńca Podolskiego, gdzie mogliśmy zwiedzić zamek, w którym bronił się Michał Wołodyjowski przed Turkami. Później udaliśmy się do Złoczowa, partnerskiego miasta Oławy. Wieczorami młodzież gromadziła się na korytarzu miejscowego motelu, gdzie był najlepszy zasięg Wi-Fi. A w ciągu dnia karczowaliśmy las w Uszni, bo tak wygląda obecnie polski cmentarz w tej miejscowości. Odsłaniały się nagrobki z popularnymi nazwiskami w Oławie i w okolicy. Drugiego dnia deszcz i burza pokrzyżowały nam plany. Na ten cmentarz musimy wrócić w przyszłym roku. Udało się nam zinwentaryzować większą część złoczowskiego cmentarza. W Złoczowie przyjął nas miejscowy starosta, a w Sasowie wójt, który przygotowywał się do uroczystości obchodów 400-lecia Sasowa. Zwiedziliśmy byłą rezydencję rodziny Sobieskich w Podhorcach oraz pojechaliśmy pociągiem do Lwowa. Wielkim przeżyciem dla nas była wizyta na cmentarzu Łuczakowskim, a szczególnie w części poświęconej Orlętom Lwowskim. Spotykaliśmy się z serdecznością miejscowej ludności, choć trudno nam było zrozumieć gloryfikowanie UPA i Stepana Bandery. W wielu miejscowościach barwy narodowe Ukrainy umieszczane są obok banderowskich. Czas spędzony na Ukrainie szybko minął, podobnie jak zmęczenie i niewygody. Po takim wyjeździe już chyba nikt nie będzie narzekał na stan polskich dróg oraz standard polskich hoteli czy pensjonatów. Młodzież mogła porównać warunki życia w obu państwach. Ukraińska waluta traci na wartości, więc wielu miało więcej „kieszonkowego”, niż średnia miejscowa emerytura. W drodze powrotnej spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka na granicy, trzygodzinny postój dzięki polskim celnikom, którzy wybrali naszego busa do szczegółowej kontroli bagaży i pojazdu. Pomimo tych utrudnień wracaliśmy radośni i większość uczestników deklarowała chęć wyjazdu w przyszłym roku, o ile sytuacja na Ukrainie nie ulegnie pogorszeniu. Nad kondycją i zdrowiem czuwał Tomasz Windysz, pracownik oławskiego SOR-u.

Głównym sponsorem wyjazdu na kresy był Urząd Miejski w Oławie oraz TVP Wrocław. Pomoc finansową przekazało Stowarzyszenie Miłośników Kresów Wschodnich. Produkty spożywcze zapewnił PSS Społem w Oławie, a Paweł Gwiazdowicz dostarczył znicze i rękawice robocze.

Jacek Polasz - nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Oławie

 Więcej zdjęć na naszym fanpage: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.960324700655355.1073742052.597925650228597&type=3

 

Udostępnij
FaceBook

Konsultacje społeczne

Burmistrz Miasta Oława przedstawia do konsultacji społecznych projekt Programu współpracy Gminy Miasto Oława z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok.
Program dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej, zakładka Zarządzenia/2015, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.um.olawa.pl, oraz w wersji drukowanej w Gminnym Centrum Informacji, parter Urzędu Miejskiego, pl. Zamkowy 15.
Konsultacje przeprowadzone zostaną w terminie od dnia 20 lipca 2015 r. do dnia 10 sierpnia 2015 r.
poprzez wyrażenie opinii wysyłanej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..
Warunkiem udziału organizacji pozarządowej w konsultacjach jest podanie nazwy organizacji, osób uprawnionych do reprezentowania, danych rejestrowych oraz imienia i nazwiska osoby wypowiadającej się w imieniu organizacji.
Wyniki konsultacji ujęte będą w uzasadnieniu uchwały, będącej przedmiotem konsultacji, oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Burmistrz Miasta Oława
Tomasz Frischmann

Załączniki:
PlikOpisWielkość pliku
Pobierz ten plik (PROGRAM WSPÓŁPRACY 2016.doc)PROGRAM WSPÓŁPRACY 2016.doc 85 kB
Udostępnij
FaceBook

Niebezpieczne zjawiska meteorologiczne

PROGNOZA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH

Ważność: od godz. 07:30 dnia 22.07.2015 do godz. 07:30 dnia 23.07.2015
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/1, Burze z gradem/1
Orientacyjny przebieg: do godziny 18:00 dnia 22.07.2015.
W nocy prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 5 mm do 15 mm, lokalnie około 30 mm, oraz porywami wiatru do 85 km/h. Lokalnie opady gradu.

Udostępnij
FaceBook

Oławianin w programie OrlikLab

Bartosz uOrlikLab to program, który będzie pilotażowo prowadzony na dwóch Orlikach w Polsce - w Dąbrowie nad Czarną, oraz w Oławie przy ul. Rybackiej, gdzie animatorem jest Bartosz Łuś. Wnioski wypracowane z pracy tych dwóch animatorów będą służyć jako przykłady dobrych praktyk innym trenerom w całym kraju.

Czytaj więcej...

Udostępnij
FaceBook

70 LAT

000 BANERLogo 70 lat

 

Galeria

Wirtualny spacer

Nagrody i Sukcesy

PucharUM

Karta Dużej Rodziny

1OKDR

Kamera on-line

Kamera mini

Portal mapowy

Portal mapowy

Cmentarze

CMENTARZE

Informator SMS

Samorządowy informator SMS

Informacja i bezpieczeństwo
Informator SMS